1. CO TO JEST RYZYKO ZAWODOWE?
Ryzyko zawodowe – oznacza prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych będących wynikiem zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub związanych ze środowiskiem pracy. (definicja zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy tj. Dz. U. Nr 169 z 2003 r., poz. 1650)
2. CZY PRZEPROWADZANIE RYZYKA ZAWODOWEGO PRZEZ PRACODAWCE JEST KONIECZNE? Zgodnie z Ustawą Kodeksu Pracy art. 226 przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy. „…Pracodawca ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające to ryzyko. Informuje pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywana pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami…” (rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy tj. Dz. U. Nr 169 z 2003 r., poz. 1650)
3. KIEDY NALEŻY PRZEPROWADZIĆ OCENĘ RYZYKA NA STANOWISKU PRACY? Ocenę ryzyka na stanowisku pracy przeprowadzamy odpowiednio w przypadku: - Tworzenia nowych stanowisk pracy - Po wprowadzeniu zmian organizacyjno – technicznych - Wystąpienia zdarzenia wypadkowego - Wprowadzenia zmian w stosowanych środkach ochronnych
4. JAK ZROBIĆ OCENĘ RYZYKA ZAWODOWEGO? Chętnie Państwu pomożemy!!! Specjalista z naszego ośrodka oszacuje dla Państwa ryzyko zawodowe i sporządzi dokumentację z nim związana. Zaleci również odpowiednie środki profilaktyczne minimalizujące narażenie pracowników na zagrożenia wypadkiem.
5. ZGŁOŚ SIĘ DO NAS!!!
Karta zgłoszenia zapotrzebowania na wykonanie oceny ryzyka zawodowego
|